images/thecure/mood/ یافت نشد!images/thecure/mood/ یافت نشد!images/thecure/mood/ یافت نشد!images/thecure/mood/ یافت نشد! دستورالعمل فنی کشت لوبیا چیتی
[-]
آخرین ارسالی ها
مدار چاپی(PCB) چیست؟
شروع کننده:ranginkaman آخرین ارسال توسط:ranginkaman پاسخ ها:0 مدار چاپی (PCB) مشاهده:4556 زمان:Aug-Sat-2016
سیستم‌های تهویه در سالن‌های پرورش طیور
شروع کننده:gonay_shahrokhi آخرین ارسال توسط:gonay_shahrokhi پاسخ ها:0 مرغ مشاهده:4770 زمان:Aug-Fri-2016
نحوه کشت یونجه
شروع کننده:vahidjavaneh آخرین ارسال توسط:مهمان پاسخ ها:3 گیاهان علوفه ای مشاهده:21634 زمان:Jun-Mon-2016
چیستان 2
شروع کننده:vahidjavaneh آخرین ارسال توسط:مهمان پاسخ ها:2 معما و چیستان مشاهده:6560 زمان:Jun-Mon-2016
دستورالعمل فنی کشت لوبیا چیتی
شروع کننده:vahidjavaneh آخرین ارسال توسط:مهمان پاسخ ها:3 حبوبات مشاهده:34809 زمان:Apr-Tue-2016
مقاله مختصر درباره آبیاری قطره ای
شروع کننده:salamjavaneh آخرین ارسال توسط:moazzami1348@gmail.com پاسخ ها:1 آب و خاک مشاهده:15349 زمان:Mar-Mon-2016
درخت توت
شروع کننده:vahidjavaneh آخرین ارسال توسط:مهمان پاسخ ها:2 توت و توتستان مشاهده:14189 زمان:Mar-Fri-2016
چگونه از گیاهان گلدانی خود مراقبت کنیم ؟
شروع کننده:salamjavaneh آخرین ارسال توسط:مهمان پاسخ ها:2 گل کاری مشاهده:15705 زمان:Nov-Sat-2015
نقاشی رنگ روغن - طبیعت بی جان - میوه- مجموعه 4
شروع کننده:salamjavaneh آخرین ارسال توسط:miti پاسخ ها:4 هنر و گرافیک مشاهده:10528 زمان:Oct-Wed-2015
نقاشی رنگ روغن - طبیعت بی جان - میوه- مجموعه 2
شروع کننده:salamjavaneh آخرین ارسال توسط:مهمان پاسخ ها:1 هنر و گرافیک مشاهده:8864 زمان:Oct-Tue-2015
Plugin By Hamed


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 115 رأی - میانگین امیتازات : 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دستورالعمل فنی کشت لوبیا چیتی
Mar-Wed-2011, 06:39 AM
ارسال: #1
آفلاین
دستورالعمل فنی کشت لوبیا چیتی
مقدمه
امروزه با توجه به افزایش روز افزون جمعیت ، کمبود مواد غذایی و پروتئین حیوانی ، حبوبات با دارابودن 35-17% پروتئین از نظر تأمین غذای روزمره پس از گندم و برنج از عمده ترین محصولات زراعی بشمار می روند . بعلاوه بدلیل توانایی تثبیت ازت و تقویت حاصلخیزی خاک ، از جایگاه ویژه ای در تناوب زراعی خصوصاً با غلات برخوردارند . یکی از مهمترین انواع حبوبات ، لوبیا چیتی است که در رژیم غذایی ایرانیان اهمیت خاصی دارد .
بعلاوه بدلیل ترد بودن ساقه و برگها تا زمان برداشت ، ارزش آن در تعلیف دام را نباید نادیده گرفت . زیر خاک بردن بقایای آن پس از اتمام برداشت نیز نقش بسیار مهمی در بهبود تدریجی حاصلخیزی خاک دارد .
تاریخ کاشت
تاریخ کشت لوبیا بسیار مهم است و باید به گونه ای تنظیم شود که دمای خاک در زمان کاشت از 18 درجه سانتی گراد کمتر نبوده و مرحله حساس رشد آن یعنی گلدهی با گرما و خشکی مواجه نشود . همچنین زمان رسیدن محصول با سرمای پاییزه برخورد نکند . بهترین تاریخ کاشت 15 اردیبهشت تا 5 خرداد است اما در صورت فراهم بودن امکانات آبیاری کشت آن تا اواسط تیر ماه نیز امکان پذیر است .
روش کاشت
چهار روش برای کشت مرسوم است : 1) خشکه کاری دستپاش یا دست نشان 2) خشکه کاری جوی و پشته ای 3) هیرم کاری دستپاش یا دست نشان 4) هیرم کاری مکانیزه ردیفی
بهترین روش کاشت ، روش خشکه کاری جوی و پشته ای و پس از آن هیرم کاری مکانیزه ردیفی است . در استان گلستان با توجه به امکانات موجود می توان از کشت مکانیزه ردیفی استفاده نمود .
آماده سازی زمین
لوبیا در اراضی سبک و غنی از موادآلی و خاکهای شنی رسی و رسی شنی عملکرد بیشتری دارد . خاکی که برای کشت لوبیا در نظر گرفته می شود باید به اندازه کافی عمق داشته ، ماندابی نبوده و در قسمت سطحی نرم و حاصلخیز باشد . به این منظور از رطوبت باقی مانده پس از برداشت گندم یا جو ( اجرای تناوب زراعی ) استفاده شده و پس از جمع کردن کاه و کلش باقی مانده در مزرعه ، با استفاده از (ساقه خرد کن + گاو آهن قلمی + دیسک )یا (دیسک + گاو آهن قلمی + دیسک) بقایای باقی مانده را خرد و زیر ورو کرده و سپس جهت تسطیح مقطعی از ماله استفاده می نمایند . برای کنترل علفهای هرز مزرعه نیز می توان قبل از دیسک آخر از سموم علف کش پیش از کاشت نظیر سونالان و ترفلان استفاده نمود . جهت دستیابی به عملکرد بیشتر قبل از استفاده از گاو آهن قلمی( حداقل مقدار 100-50 کیلو کود سولفات پتاسیم + 100-50 کیلو کود فسفات دی آمونیم )یا( 50کیلو کود سولفات پتاسیم + 50 کیلو کود سوپر فسفات + 50 کیلو کود اوره بعنوان starter )را با خاک مخلوط نمایید . در صورت عدم استفاده از کود اوره در هنگام کاشت و مشاهده علائم کمبود ازت در مزرعه میتوانید بعد از وجین اول از این کود استفاده کنید . کشت مکانیزه ردیفی
در این روش در جهت شمالی– جنوبی ( رو به آفتاب ) و به فاصله ردیف 75 سانت و فاصله در ردیف 15-10 سانت با تنظیم ردیفکار ذرت ، بذر کاشته می شود . در صورت فراهم نبودن رطوبت مناسب در زمان کاشت 3-2 روز قبل از کاشت ، زمین را آبیاری کرده و پس از گاورو شدن ، اقدام به پخش کود و کشت بذر می نمایند یا در روش خشکه کاری بلافاصله پس از کاشت ، زمین را آبیاری می کنند . به منظور تسریع در سبزکرد بذور می توان آنها را 48-24 ساعت قبل از کاشت در مقداری آب یا دستمالی مرطوب خیس نمود .
مقدار بذر مصرفی
در کشت مکانیزه مقدار بذر مصرفی 80 کیلو گرم در هکتار ودر روش دستپاش ، دست نشان یا با استفاده از بذر پاش ( سانتریفوژ ) این مقدار به 160-120 کیلوگرم در هکتار افزایش می یابد . به منظورکاهش بروز برخی بیماریهای قارچی اوایل فصل بویژه پوسیدگی های فوزاریومی و رایزوکتونیایی می توان به ازاء هر کیلو بذر از مقداردوگرم سم ضد عفونی کننده مجاز مانند کاربندازیم نیز استفاده نمود .
توجه : بدلیل حساسیت انواع لوبیا به بیماریهای قارچی خاکزی خصوصاً در مراحل اولیه رشد رویشی ( مرحله چهار تا شش برگی ) ، از کشت آن در مزارع آلوده ، خاکهای سنگین ، اراضی شالیزاری ، مزارع با سطح ایستابی بالا و پس از زراعتهایی نظیر کلزا ، باقلا و سایر گیاهانی که ریشه عمیق دارند جداً خودداری نمایید . بهترین تناوب ، کشت لوبیا پس از گندم زود کاشت می باشد .
تذکر: از کشت عمیق جداﱟ خودداری نمایید .
داشت
1) تنک کردن ، وجین و سله شکنی : معمولا یکبار تنک کردن و دو بار وجین و سله شکنی در لوبیا کافی است .در صورت مزاحمت بیش از حد علفهای هرز و به صرفه نبودن کنترل مکانیکی می توانید از سموم علف کش مجاز پس از مرحله شش برگی لوبیا و تا قبل از زمان گلدهی و به میزان توصیه فنی استفاده نمایید .
2) آبیاری : مقدار آب مورد نیاز لوبیا به بافت ، ساختمان خاک ، شرایط آب و هوایی و .... بستگی دارد. بطور کلی حساس ترین مرحله رشدی لوبیا به تنش خشکی ، ابتدای گلدهی تا ابتدای غلاف بندی است و نامناسبترین روش آبیاری در مرحله داشت لوبیا ،آب تخت است. با توجه به حساسیت این رقم به رطوبت زیاد ، در استان گلستان تعداد دفعات آبیاری را با توجه به میزان بارندگی تنظیم نمایید . کشاورزان عزیز می توانند بسته به میزان دسترسی به امکانات آبیاری در صورت کمبود شدید رطوبت از تعداد دفعات بیشترآبیاری استفاده نمایند. در هر حال توجه به این نکته ضروری است که زمان آخرین آبیاری طوری هماهنگ شود که حدود 25% از غلافهای لوبیا رسیده باشند یا پوسته غلاف شروع به زرد شدن نماید. تنظیم زمان آبیاری در ساعات معین و خنک شبانه روز نیز باید مورد توجه قرار گیرد .
3) علیرغم رونده بودن، این رقم نیازی به بستن نخ و قیم ندارد .
4) آفات : تریپس ، زنجرک ،آگروتیس ،شته ، مگس لوبیا ، کنه دو نقطه ای ، هلیوتیس و کرم غلافخوار لوبیا .
5) بیماریها : بطور کلی شامل بیماریهای خاکزی ، ویروسی و باکتریایی از جمله : انواع پوسیدگی های فوزاریومی ، رایزوکتونیایی وپیتیومی ریشه و طوقه ، زردی فوزاریومی ، بلایت باکتریایی برگ ، آنتراکنوز ، ویروس موزائیک لوبیا ، ویروس موزائیک خیار و ویروس زردی لوبیا .
برداشت
زمان برداشت لوبیا به تاریخ کاشت و نوع رقم آن بستگی دارد . در اکثر ارقام چون غلافها بطور همزمان نمی رسند برداشت لوبیا زمانیکه 75-65% از غلافها رسیده باشند به سه طریق انجام می شود : 1) بوته ها را با داس برداشت کرده و به منظور پایین آوردن رطوبت دانه ، آنها را در مزرعه یا مکانی مناسب زیر نور آفتاب جمع می کنند تا خشک شوند و سپس برای جدا کردن دانه از غلاف از خرمنکوب استفاده می نمایند . 2) غلافها را با دست جدا کرده و سپس از خشک کن و خرمنکوب استفاده می کنند . 3) برداشت دستی غلافهای لوبیا هر 7-5 روز یکبار
توجه : از بقایای روش اول برداشت می توان در تغذیه دام استفاده نمود و بقایای روشهای دوم و سوم را می توان بعنوان کودآلی زیر خاک برده یا تحت چرای دام قرار داد .
تهیه وتدوین : متانت دماوندی – کارشناس مسئول دفتر حبوبات مدیریت زراعت
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
Mar-Sat-2016, 03:32 PM
ارسال: #2
RE: دستورالعمل فنی کشت لوبیا چیتی
سلام.عملکرد لوبیا در زمین های با بافت متوسط تا سبک بسیار بالاتر از زمین های سنگین و رسی است همچنین در شرایط ابیاری بارانی به علت ریزش گلها در اثر پاشش اب روی انها و شرایط یخزدگی در شبها کاهش عملکرد نسبت به ابیاری غرقابی داریم.در زمین های سنگین و رسی و ابیاری غرقابی مشکل نشستن پیله ها در خاک را داریم . بهترین عملکرد در زمین با بافت متوسط لومی شنی و ابیاری تیب میباشد.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط salamjavaneh
Apr-Fri-2016, 08:35 PM
ارسال: #3
RE: دستورالعمل فنی کشت لوبیا چیتی
سلام جوانه لطفا تمام نکات تجربی کاشت لوبیا مثلا لوبیا از از ریسمان بالا می رود یا نه و چه چیزی باعث دور شدن حیوانات و حشرات از ان ها می شوند و غیره را هم بگوووووووووووووووووووووووو
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
Apr-Tue-2016, 10:03 PM
ارسال: #4
RE: دستورالعمل فنی کشت لوبیا چیتی
متشکرم مفید بود
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود به این مطلب را اینجا بنویسید.


تأیید تصویر
تأیید تصویر
(غیر حساس به کوچکی - بزرگی حروف)
لطفاً متن درون تصویر امنیتی را در کادر وارد نمایید. این عمل از ارسال های خودکار جلوگیری می کند.

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مختصری در مورد زراعت لوبیا vahidjavaneh 0 3,098 Apr-Sun-2011 06:32 PM
آخرین ارسال: vahidjavaneh
  گیاه لوبیا vahidjavaneh 0 2,421 Mar-Wed-2011 06:41 AM
آخرین ارسال: vahidjavaneh
  دستورالعمل فنی زراعت نخود آبگوشتی vahidjavaneh 0 5,032 Mar-Wed-2011 06:39 AM
آخرین ارسال: vahidjavaneh

پرش به انجمن:

بازگشت به بالابازگشت به محتوا