سلام جوانه
ارتباط فضای سبز و معماری امروزی - نسخه قابل چاپ

+- سلام جوانه (http://salamjavaneh.ir)
+-- انجمن: تالار کشاورزی (/forum-10.html)
+--- انجمن: آب و خاک (/forum-103.html)
+--- موضوع: ارتباط فضای سبز و معماری امروزی (/thread-3898.html)


ارتباط فضای سبز و معماری امروزی - wallflore - May-Mon-2017 06:22 PM

فضای سبز در محیط شهری و محل سکونت تنها شامل پوشاندن مکانی با انبوه درخت ها و گیاهان و دیوار سبز نمی باشد.

بلکه فضای سبز و نصب دیوار سبز ریشه در تفکرهای فرهنگی و اجتماعی یک شهر و جامعه دارد و این فضاها تنها در بوستان ها و پارک های نمی باشد بلکه ترکیب انواع گیاهان در ساخت یک فضای سبز بستگی به ادراک ما از مکان دارد.

گیاهان یکی از مهم ترین متغیر ها در معماری منظره و فضای سبز بصری شهر و خانه ما به شمار می آیند. با نظر به آنکه شهر ما مشکلاتی در مقوله فضای سبز دارد انتخاب گیاهان با توجه به دیدگاه سیستمی و جامعه گرا امری واجب به شمار می آید.
انتخاب نادرست گیاهان در فضای سبز شهری و تاثیر دیوار سبزی مدرن برای شهر و محل سکونت شهروندان تاثیر زیادی بر سه دیدگاه اکولوژی و عملکرد این فضا در جامعه و ویژگی های بصری این پوشش در هر مکانی را دارد.

اجرای دیوار سبز به صورت مستقل و یا بخشی از یک ساختمان است که بخشی از آن و یا به طور کامل با پوشش گیاهی خاصی و به سلیقه مشتریان مزین شده است.
امروزه مفهوم دیوار سبز و همچنین کاربرد آن با استفاده از تکنولوژی مدرن هیدروپونیک گسترش یافته است. پوشش گیاهی جهت نمای سبز این دیوارها، همیشه بر روی بدنه خارجی دیوار قرار می‌گیرد. و نگهداری از آن بسیار ساده می باشد.

دیوار هاس سبز طراحی شده از جنس آلومنیوم هستند که به صورت کوره ای رنگ شده اند و دارای پوشش الکترواستاتیک می باشد. این امر سبب می شود انعکاس نور از بین برود و بازتابی به محیط اطراف نداشته باشد یکی دیگر از مزیت های دیوار سبز غیر قابل اشتعال بودن و کشش یکسان و ضد آب بودن است که باعث امنیت بالای این سازه شده است .
حقیقت بیان گر آن است که فضا و دیوار سبز اثر تغییرات آب و هوا را محدود میکند و نقش با ارزشی در طراحی محیط ایفا می نمایید.

بام سبز باعث انتقال حرارت از روی سقف خانه ها و کاهش دما را دارد و باعث کاهش دمای محیطی می گردد و در فضای شهری جریان آب حاصل از بارندگی را کاهش و افزایش سطح کیفیت هوا و بهبود سلامت جامعه را در بر خواهد داشت.

منبع : http://www.wallflore.ir